A kutyagazdáknak sokszor nincs könnyű feladatuk. Mivel a kutyusok nem tudnak beszélni és elmondani, ha valami bajuk van, ezért a négylábúak problémáit a kétlábúaknak kell kideríteni. Ha a kutya szája kellemetlen szagot áraszt, akkor bizony valamilyen egészségügyi dolog húzódik meg a háttérben. Cikkünkben nemcsak ezt tárjuk fel, de azt is elmondjuk, mit lehet tenni a kutya szájszag ellen!
Mitől lehet büdös a kutya szája?
Ahogy a cikkünk bevezetőjében is említettük, a kutya leheletének szaga kedvencünk egészségi állapotát tükrözi, méghozzá a fogakét. Egy kifejezetten büdös eblehelet hátterében olyan komoly betegségek is állhatnak, mint az előrehaladott fogkövesség. Ez a betegség sajnos nemcsak kellemetlen szagokkal jár együtt, hanem nagy fájdalmakkal is. Onnan is észre lehet venni kedvencünk fogkövességét, ha játék közben kevesebbet használja a száját. Például, ha már nem szívesen kapja el a labdát a fogaival, akkor gyanakodhatunk.
Egy másik, könnyen észrevehető jel lehet, ha kedvencünk étvágya lecsökken, de semmilyen más jel nem utal az étvágytalanságra. Ilyenkor egy orvosi vizittel könynedén ki lehet deríteni, hogy van-e fogköve kutyusunknak. További információkat az alábbi linken említünk: https://www.platinum-natural.hu/szolgaltatasok/blog-kutya-szajszag-ellen
Mit lehet tenni a kutya szájszag ellen?
A legjobb az lenne, ha meg lehetne előzni a betegséget. Erre a legjobb mód, ha teljesértékű és rágható ételeket adunk kutyánknak. Egy magas minőségű, friss húsban gazdag, prémium kutyatáp kiváló eledel a kutyáknak.
A megelőzés másik pontja lehet az is, ha rendszeresen megmossuk kedvencünk fogát. Mint az emberek esetében, a fogápolás ebben az eseetben is az alapoknál kezdődik.
Ha már kialakult enyhe kutya fogkövesség, akkor házi készítményekkel lehet leoldani a rágószervek felületéről az elmeszesedett lepedéket.
A súlyos fogkövességet azonban már csak állatorvosi műtéttel lehet eltávolítani. Ilyenkor altatásban ultrahangos készülékkel szabadítják meg a fogkövektől és a gyulladástól kedvencünket. Ugyan ez a módszer nagyon hatékony, de veszélyei is vannak – kiváltképp egy idősebb kutyánál. Ezért érdemes enyhébb szinten megakadályozni a súlyosbodást, vagy akár teljesen meg is előzni.