cat
- Háziállat

Miért és hogyan válaszunk macskatápot

Talán furcsán hangzik elsőre, de a megfelelő macskatáp kiválasztása tényleg minden gazda első és egyben legfontosabb feladata. És miért mondom ezt? Mert a “az vagy amit megeszel” kijelentés ebben az esetben nem csak az emberre de bolyhos kedvenceikre is ugyan annyira igaz, ha nem még jobban.

Amit tudni kell:

Elsőnek le kell szögeznünk, hogy mint ahogy az embernek is, úgy minden más állatnak megvannak a maga diabetikai szükségletei. Mi sem tudnánk élni a mindennapokban egy olyan étrendel amit egy másik homonid fogyaszt, hiába van valamilyen szintű evolúciós kapcsolatunk, akkor is a két szervezet teljes különböző és e miatt más összetevőkre ásványi anyagokra van szüksége az egészséges életvitelhez. Ebből adódik, hogy amikor macskánknak kutya vagy bármilyen más állatnak szánt tápot rendszeresen adunk az később elhízáshoz és egyéb egészségügyi problémákhoz is vezethet. E miatt sem győzöm hangsúlyozni a megfelelő táp kiválasztásának súlyosságát.

Íme néhány tanács amiket érdemes szem előtt tartania ha lehető legjobb döntést akarja hozni kedvence számára.

A négy alapszabály:

Megfelelő fehérje

Egy valamire való macskatáp, macskaeledel fő alkotóeleme a nyersfehérje, ezért a szükséges húsmennyiséget gyakran pótlékokkal, származékokkal helyettesítik. Ez a valóságban a különböző ipari eljárások végén odamaradt bőr, köröm és egyéb hússzármazékok darált, péppé őrült és kiszárított változatát jelenti. E miatt mindig győződjünk meg arról, hogy a táp megbízhatóan valós fehérjeforrásokból készült.

Száraz és nedves ételek

Habár a száraz tápok tökéletesen alkalmasak  a megfelelő összetételű étrendet megadására. Macskánk hidratáltsága érdekében ajánlatos azt néha összekeverni más táppal is. Ennek nagyja víz szóval nem kell félnünk az elhízástól sem.

Egészséges összetétel

Egy jó minőségű macskatáp összetétele: nyersfehérje minimum 30%-ban, nyerszsír 15-20%, nyersrost 2-3% illetve kalcium és foszfor szintén olyan 2-3%.

Hozzáadott anyagok

Magától értetődő, ügyeljünk az ételszínezékeke és tartósítószerek elkerülésére valamint vigyázzunk a gabonaféléket tartalmazó tápokkal is.