A külföldi munkák között a komissiózó, konyhai kisegítő, és raktáros munkák mellett nagyon népszerűek az építőipar különböző területei is. Egyes munkakörök ezen belül nem igényelnek semmiféle képesítést, másokhoz viszont be kell mutatnunk a végzettségünkről szóló dokumentumot. Lássuk az építőipar mely területein helyezkedhetünk el külföldön szaktudással, illetve anélkül!
Segédmunka
A segédmunka elég tág fogalom és sok minden beletartozhat, ami a feladatokat illeti. Ilyenek például a bontási munkálatok, törmelék és egyéb anyagok hordása, földmunka, vagy tereprendezés. Ezek egyike sem igényel különösebb végzettséget, jó fizikai állapotot annál inkább. Tehát a segédmunkára sem jelentkezhet bárki, csak az, aki hozzá van szokva a kemény fizikai munkához. Hiszen napi több órában végezni ezeket nagyon megterhelő fizikailag. Az ilyen munkák esetleges veszélyeket, baleseteket is rejtenek. Habár a munkáltatónak kötelessége biztosítani a munkavédelmi felszerelést és öltözéket, jó, ha rendelkezünk építőipari munkatapasztalattal, ha ilyen állásra pályázunk. Ha a jó fizikai állapot meg van, akkor viszont előnye, hogy nem kell betanulni, hiszen egyszerű, érthető feladatokról van szó.
Hegesztés
Mivel a hegesztésnek többféle módja van – például MIG/MAG vagy TIG – ezt már nem lehet csak úgy, tapasztalat nélkül végezni, vagy ott helyben megtanulni. Ha a munkáltató képesítést igazoló dokumentumot nem is kér, 2-3 éves tapasztalatot biztosan fog. Éppen ezért hegesztő állásra csak akkor érdemes jelentkezni, ha biztosak vagyunk abban, hogy kellőképpen értünk hozzá.
Tetőszigetelő segéd
Külön képesítés nem feltétlenül szükséges a tetőszigetelő munkához, különösen, ha csak segédként dolgozunk. Azonban nagy előnnyel jelentkezünk erre a munkára, ha rendelkezünk VCA bizonyítvánnyal. Ez azt jelenti, hogy képben vagyunk a biztonságtechnikai és munkavédelmi előírásokkal.
Egyes külföldi munkáltatók részéről nem elvárás, hogy beszéljük az adott ország nyevét vagy az angolt. Másoknál viszont -, akiknek fontos a dolgozók biztonsága – előírás lehet. Ezzel garantálható ugyanis, hogy munkatársainkkal és munkááltatónkkal is tudjunk kommunikálni, ha esetleg baj történne.