Céget szeretne alapítani, de a vállalati tulajdonos élet még teljesen új számára? Cikkünkből röviden és tömören tájékozódhat a fontos lépésekről!
Kft alapítás: lépésről lépésre
1. Tájékozódjon
Első lépésként fontos meghatározni, hogy egyszemélyes kft-ről van szó vagy több tulajdonosa is lesz a vállalatnak. Bizonyos dolgokban eltér a kettő, még ha a vállalkozási forma lényegében ugyna az.
Egyszemélyes kft alapításához pl. elég kezdetben akár 100 ezer Ft is, a kötelező 3 millió helyett. A fennmaradó rész pedig később beszolgáltatható, törvényileg meghatározott időkereten belül.
Több tulajdonosból álló kft alapításához a törzstőkének legalább 3 millió forintnak kell lennie. Az alapító tagok törzsbetétje személyenként nem lehet kisebb mint 100 ezer Ft. Érdemes azt is tudni, hogy a befizetett törzstőke nem feltétlenül arányos a szavazati jog arányával. Azt külön, szerződésben, az alapításkor meg lehet határozni, hogy kinek mekkoramértékű szavazati jog jut.
Az ügyvezető személyét is érdemes előre átgondolni, ha a céget nem egyedül alapítja. Érdemes olyan személyt megválasztaniuk ügyvezetőnek, aki teljes mértékben foglalkozni tud a céggel, felelőséget vállal érte.
2. Alkalmazzon profi céges ügyvédet
A kft alapítás rengeteg hivatali munkával jár, amihez az ügyvédi segítség elkell, továbbá az alapító okiratot az ügyvéd állítja majd össze, és adja be a cégbírósághoz. Így lesz hivatalosan bejegyzett a cége.
Érdemes olyan ügyvédet keresni, aki nem csak a hivatali munkával segíti, hanem megfelelően tájékoztat, tanácsadással is segíteni tudja a cég alapítása előtt. Kezdetben rengeteg kérdés felmerülhet egy vállalkozóban, amire jobb, ha valós szakmai választ kap, mielőtt tévútra jut.
3. Kft megalapítása
Ha már kellően tájékozódott a cégalapításról és a szakmailag megfelelő ügyvédet is kiválasztotta, jöhet a legfontosabb lépés: a cég tényleges megalapítása. Kérje ebben ügyvéde segítségét, aki a szükséges adatok megadása után összeállítja a szükséges dokumentumokat. Az ellenőrzés és aláírásokat követően az ügyvéd benyújtja a szükséges dokumentumokat a cégbíróságra. A bejegyző végzést az ügyvéd kapja majd meg, aki továbbítja az Ön (és alapító társai) részére.