Amikor valakit cukorbetegséggel diagnosztizálnak, akkor először érthetően a pánik az első, ami megfogalmazódik a fejekben. A diabétesz ugyanis jelenlegi tudásunk szerint egy olyan anyagcserezavar, ami sajnos nem gyógyítható, csak tüneti szinten enyhíthető. A gyógyszeres és inzulinos kezelés mellett pedig szigorú cukorbeteg diétát is be kell tartania a pácienseknek. Na, de mennyire szörnyű az a híres diabéteszes étrend? Cikkünkben ennek jártunk utána.
Röviden a cukorbeteg diétáról
Minden cukorbeteg embernek dietetikus állítja össze a megfelelő étrendet, mellyel az anyagcsere az alkalmazott terápia mellett kielégítően fenntartható. Általánosságban az alábbiak mondhatók el egy profi étrendtanácsadó által kidolgozott cukorbeteg étrendről:
- meghatározott mennyiségű szénhidrátot tartalmaz, ami a beteg életkora, fizikuma és a diabétesz típusa szerint eltérő lehet (általában 160 gramm/nap)
- kerülni kell a finomított cukrot és az ebből készült ételeket és italokat (szénsavas üdítők, péksütemények, édességek)
- érdemes a lassan felszívódó széndhidrátokat fogyasztani, mint árpa, bulgur, zabpehely
- érdemes rostban gazdag zöldségeket választani köretnek a sovány húsok mellé
- napi öt-hat alkalommal kell étkezni, amivel biztosítható az egyenlő szénhidrátbevitel
Még több infó a cukorbeteg diétáról ezen a linken: https://cukromcukrom.hu/a-cukorbeteg-dieta-alapjai/
Mindenki számára egészséges?
A fent leírtak természetesen csak nagyvonalakban ábrázolják, hogy mit is szabad fogyasztania egy diabéteszes betegnek. Azonban a felsorolásból is jól látszik, hogy általánosságban véve egy akár mindenki számára kedvező diétáról beszélünk.
Azok a nők és férfiak, akik fogyókúrázni akarnak gyakran koplalásba kezdenek. Ezzel azonban épp ellentétes hatást érnek el: a jojó effektus lényege, hogy a gyorsan leadott kilók sajnos duplán jönnek vissza a nem kiegyensúlyozott táplálkozásnak “köszönhetően”.
Egyél, hogy fogyj
Ha te is épp meg szeretnél szabadulni néhány felesleges úszógumitól, akkor érdemes arra koncentrálnod, hogy a rendszeres mozgás mellett megfelelően étkezz. Soha ne hagyd ki a reggelit és a vacsorát sem, hiszen a szervezeted rááll a spórolásra, ha nem eszel eleget. Inkább törekedj változatos ételeket fogyasztani és egyszerre csak kis mennyiségeket. Inspirációt pedig bármikor gyűjthetsz a netről is, hiszen számtalan influencer osztja meg a tapasztalatait online.